Złap deszcz w Bolesławcu?

Zwykły wpis

We Wrocławiu ruszył właśnie program dopłat do budowy stawianych zbiorników na wodę lub dopłat do budowy studni przepływowych zasilanych deszczówką. Można uzyskać nawet 80% dofinansowania (max. 5 tys. zł).

Jak podają wrocławscy urzędnicy do wyprodukowania bochenka chleba potrzeba aż 462 litry wody, do wyprodukowania bawełnianej koszulki 2,5 tys. l. wody, a jednej pary jeansów 8 tys. l. Żeby uzyskać 1 kg papieru potrzeba zużyć 250 l. wody, a produkcja 1 kg stali aż ok. 300 l. wody!

Zmiany pogodowe powodują, że deszcz pada krótko i intensywnie, co sprawia, że nie zdąża on wsiąkać w ziemię, czasami powodując podtopienia. Zbieranie wody deszczowej obniża koszty eksploatacji kanalizacji usprawniając przepływ wody, ogranicza suszę w ogrodach, obniża ryzyko podtopień i może zmniejszyć zużycie wody pitnej aż do 50%.

W całej akcji, władze Wrocławia przygotowały nagrody w planowanych konkursach o tematyce poszanowania wody. Przewidziano rozmaite gadżety, ale również  przenośnie pojemniki na wodę z podstawą (fot. UM Wrocław, wyżej), aby wygodnie czerpać z niego wodę np. na działce.

Polecam władzom miasta oraz miejskiej spółce – Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu.

#ImpulsMiasta


AKTUALIZACJA 16.07.2019
W tej sprawie złożyłem interpelację – wniosek do prezydenta miasta. Odpowiedź poniżej.